Detectomat firmasi yaratici mühendis kadrosu yeni jenerasyon elektronik duman dedektörlerini FET transistörler ile gerçeklestirerek Avrupa çapında yankı uyandıran çarpıcı bir tasarım gerçeklestirmiştir. Detectomat bu tecrübeler ışığında Esser, Eff Eff ve Hekatron firmalarının dedektörlerinin geliştirilmesi projelerini de üstlenerek başarıyla tamamladı.

Detectomat GmbH, Bosch-Group ve Telenorma firmaları için OEM üretim yapmaya 1995 yılından 1999 yılına kadar devam etmiştir.Aşağıda sıralanan ve daha bir çok firmaya Oem dedektör üretmektedir. Detectomat, dönemin en büyük projesi olan Frankfurt Havalimanı projesinde teknik üstünlükleri nedeniyle tercih edildi ve başarı ile uygulandı. Yine aynı dönemlerde Nükleer Enerji santrallerinde çok kritik uygulamalarda başarı ile uygulandı.

 

Neden Detectomat?

Detectomat ürünlerinin tamamı elektronik adreslenebilir, algoritma tabanlı (interaktif) adreslenebilir tipte olup, yangın alarm sistemlerinde teknolojinin sunduğu en gelişmiş sınıfta yer almaktadır. Sistem kablolu tesis edilebileceği gibi, bir kısım ekipman veya sistemin tamamı kablosuz tesis edilebilmektedir. Kablosuz uygulamada kullanılan tüm ekipmanlar yine aynı şekilde interaktif adresli olarak çalışmaktadır. Loop hattından besleme alabilen adresli (Loop powered) siren kullanma olanağı vardır. Ex-proof mahaller için sisteme ex-proof (I.S.) duman dedektörleri, butonlar, siren ve flaşörler eklenmesi mümkündür. Tüm buton ve modüllerde standart olarak çift yönlü dahili izolatör vardır. Bu sayede zon bazında kısadevre izolasyonu standart olarak sağlanmaktadır.

İstenirse tüm dedektörlerin izolatörlü olması mümkündür. Adresleme panelden otomatik olarak yapılmaktadır. Adresli ekipmanlar Plug&Play; (Tak&Çalistir) teknolojisi ile çok kolay devreye alinabilmektedir.

Tüm Detectomat ürünleri Bielefeld/Almanya’da bulunan fabrikada ileri teknoloji ile üretilmektedir. Tüm ürünlerde VDS ve Gost sertifikası, tüm dedektörlerde LPCB sertifikası vardır. 2005 sonu itibari ile UL sertifikasyonu da tamamlanacaktır. Panel üzerine montaj printer kullanma ve modem ile uzaktan erişim olanakları vardır.

Sadece Detectomat’da Olan Üstün Özellikler

  • Özel akıllı loop iletişim protokolü sayesinde, 2×0.8mm kablo ile 3000m ye kadar loop uzunluğu
  • Özel estetik dizayn dedektör kasa seçenekleri
  • Bakım-işletme-servis yazılımı I-Check ile hızlı ve kolay tesisat arızalarının tespiti. Kolay ve Hızlı kurulum.
  • Kontrol paneli ve loop kartlarında 2. mikro işlemci olanağı (redundant çalışma). Çift mikro işlemci kullanıldığında, 1. mikro işlemci arızalansa dahi diğeri otomatik olarak devreye girerek sistemin %100 yedekli çalısmasını sağlar.
  • Optik duman + sıcaklık artış hızı + sabit sıcaklık + CO gaz kombinasyonunun tek dedektörde multisensör kullanılma olanağı
  • Tek panelde 16 loop kapasitesine genişleme olanağı.
  • Işın tipi duman dedektörleri, kablo tipi lineer sıcaklık dedektörleri, aktif hava emmeli laser duman dedektörleri, VDS onaylı güç kaynakları ve aküler, ex-proof veya harici su geçirmez cihazlar, interaktif adresli veya konvansiyonel dedektörler, butonlar, sirenler, flasörler, modüller vb. her türlü ekipmanin tek marka altında temin edilmesi olanağı.